Życie z opaską

Życie z opaską – podstawowe zasady

Życie z opaską

 • ograniczyć się tylko do zdrowej żywności
 • wyeliminować przekąski i wysokokaloryczne płyny
 • wykonywać ćwiczenia fizyczne – minumum to 30 minut ćwiczeń 5 razy w tygodniu
 • gdy pojawiają się problemy – konsultować się z personelem medycznym (też z psychologiem)
 • podjąć osobistą odpowiedzialność za swoją wagę a nie ufać jedynie działaniu opaski
 • współpracować z chirurgiem / zespołem ośrodka bariatrycznego, tak aby zapewnić optymalne funkcjonowanie opaski

Kiedy opaska dobrze spełnia swoje zadanie?

 • Spadek wagi ciała w tygodniu 0,5 – 1 kg
 • Uczucie sytości pomiędzy posiłkami
 • Dobrze tolerowane różne typy pokarmu
 • Opaska nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości


Objawy wskazujące, że opaska jest założona za ciasno

 • zgaga (pieczenie za mostkiem)
 • ból w klatce piersiowej
 • nie można jeść stałych pokarmów
 • pacjent źle się czuje

W takich sytuacjach z opaski usuwa się część płynu


Objawy wskazujące, że opaska jest za luźna

 • waga przestała maleć
 • nie ma odczucia ograniczenia przy jedzeniu
 • steki lub kromki chleba są swobodnie zjadane
 • można jeść szybko, prawie bez żucia pokarmów
 • uczucie głodu, jak przed operacją.

W takich sytuacja do opaski trzeba dodać płynu


Jak często dopełniać opaskę?

 • nie wcześniej niż 6 tygodni po założeniu
 • odsuń pierwsze wypełnienie opaski opóźnia się, gdy chudnięcie po zabiegu przebiega zadowalająco, a pacjent ma dobre samopoczucie
 • dalsze dopełnienia zależą od tego, czy opaska jest zbyt luźna lub zbyt ciasna
 • opaska powinna być opróżniona w czasie ciąży, chemioterapii i przy innych ciężkich chorobach (waga wtedy wzrasta)
 • nie dopełniać przed wakacjami i urlopem

Kontrola położenia i regulacja wypełnienia opaski żołądkowej

 

 


Leki przeciwzapalne mogą powodować podrażnienie żołądka.

Uwaga na takie leki: ACENOL FORTE ,CALCIPIRYNA, EFFERALGAN , SOLPADEINE , APAP , PANADOL , VEGANTALGIN , IBUM FORTE , CALPOL, IBUPROM , APAP , CODIPAR , IBUM. Leki te należy zawsze używać ostrożnie – ale szczególnie, gdy jest opaska na żołądku.

Niektórzy pacjenci po założeniu opaski w celu utrzymania prawidłowego poziomu homocysteiny wymagali podawania kwasu foliowego i witaminy B12. Gdy homocysteiny jest za dużo zwiększa to zagrożenie serca. Kobiety w ciąży muszą zwracać uwagę na homocysteinę, gdyż jej niedobór zwiększa ryzyko wad rozwojowych kręgosłupa.

Szybka utrata wagi może być przyczyną powstania kamicy pęcherzyka żółciowego. Schorzenie to wymaga usunięcia pęcherzyka żółciowego razem ze złogami.


10 zasad żywienia dla chorych z opaską żołądkową

 1. Dziennie tylko 3 posiłki
 2. Pokarm jesz powoli, starannie żując każdy kęs (15-20 razy)
 3. Gdy masz uczycie sytości – koniec z jedzeniem
 4. Nie popijasz w trakcie jedzenia
 5. Żadanych przekąsek pomiędzy posiłkami
 6. Gdy jesz – to tylko pokarm dobrej jakości
 7. Bez pokarmów włóknistych
 8. Dużo pijesz pomiędzy posiłkami
 9. Płyny do picia tylko niskokaloryczne
 10. Codziennie co najmniej 30 minut ćwiczeń

Plan żywieniowy


Po operacji potrzebny Ci będzie specjalny plan żywieniowy. Skonsultuj się ze swoim chirurgiem i/lub dietetykiem, którzy pomogą Ci w przyswojeniu sobie zmian w trybie życia. Bardzo istotne jest, aby od razu po operacji stosować się do zaleceń żywieniowych, tak aby mogła szybko następować regeneracja żołądka. Z reguły proces ten zajmuje około miesiąca, czasami dłużej. Bardzo ważne jest, aby szczególnie w pierwszych miesiącach po operacji nie narażać wytworzonego małego zbiornika żołądka na rozciąganie. Do takiego stanu mogą doprowadzić wymioty, których należy unikać. Zwracanie treści żołądkowej może również zwiększać szansę na ześlizgnięcie się żołądka przez opaskę.

Kilka pierwszych dni

Czy tuż po operacji mogę pić i spożywać pokarmy?

Tuż po operacji dozwolone jest okazjonalne popijanie wody małymi łyczkami lub ssanie kostek lodu. Każda większa dawka płynów jest niewskazana. Dobę po operacji możesz spożywać trochę więcej płynów, jednakże w niewielkich ilościach i w odstępach czasu. Oprócz wody możesz pić też inne płyny o odpowiedniej ilości kalorii. Spożywanie zbyt dużej ilości płynów może prowadzić do nudności i wymiotów.

Czy będę odczuwać głód po zastosowaniu opaski LAP-BAND?

System LAP-BAND sprawia, iż pacjent je mniej i czuje się syty za sprawą dwóch czynników: 1) przez redukcję pojemności żołądka, 2) przez wydłużenie okresu przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy. Stosując się do wytycznych żywieniowych oraz przeżuwając pożywienie dokładnie i powoli pacjent nie powinien czuć się głodny. Pamiętajmy, że opaska LAP-BAND jest narzędziem, którego zadaniem jest pomóc nam zmienić nawyki żywieniowe.


Pierwsze cztery tygodnie po operacji

Co powinno się jeść przez pierwszy miesiąc?

Przez pierwsze cztery tygodnie po operacji rekomendowane są następujące płyny oraz produkty spożywcze:

 • barszcz lub inne niezabielane zupy (bez warzyw czy mięsa),
 • niskotłuszczowy jogurt,
 • odtłuszczone mleko,
 • galaretki,
 • sok owocowy lub kompot.

Z biegiem czasu przejdziesz na bardziej stałe pożywienie, według wskazań chirurga lub/i dietetyka. Należy pamiętać, że przez pierwsze tygodnie ważniejsze jest przyzwyczajenie żołądka do opaski, niż samo tracenie na wadze. Podsumowując, powinnaś/nieneś ściśle stosować się do zaleceń dietetyka.


Kolejne sześć tygodni

W tym okresie można wprowadzić do diety gęstsze zupy, które pomogą żołądkowi przyzwyczaić się do bardziej treściwego pożywienia. Niektóre produkty takie jak chleb, czerwone mięso i ryż mogą wciąż sprawiać problemy, dlatego lepiej spożywać delikatniejsze, lekkostrawne potrawy. Do takich produktów zaliczają się białe mięso oraz ryby. Każdy produkt spożywczy przeżuwaj dokładnie i powoli. Jeśli masz protezę, upewnij się, że jedzenie jest pocięte na wystarczająco małe kawałki. Nie przestrzegając tych wskazówek, narażasz się na wymioty, podrażnienia żołądka lub obrzęki. Jeśli stały pokarm spowoduje nudności i wymioty, wróć do diety płynnej. Z czasem zacznij dodawać gęstsze produkty, aż w końcu wzbogać dietę o pokarm stały. Zawsze pytaj o poradę swojego dietetyka lub lekarza prowadzącego. Wymioty mogą zwiększyć ryzyko ześlizgnięcia się żołądka przez opaskę lub rozciągnięcie małego zbiornika żołądka nad opaską.


Wybór pokarmów – niezwykle istotny

Kiedy już przyzwyczaisz swój żołądek do właściwego trawienia pokarmów stałych, będziesz musiał/a zwrócić szczególną uwagę na dietę. Płyny przepływają szybko przez zmniejszony zbiornik żołądka nie zapewniając uczucia sytości. Od teraz unikaj wysokokalorycznych napojów. Pij wodę, rosół, herbatę i czarną kawę bez cukru. Zbyt wiele jedzenia lub duże kęsy mogą zablokować ujście z utworzonego małego zbiornika żołądka. Możesz uniknąć tego problemu przeżuwając każdy kęs powoli oraz połykając jedynie niewielkie porcje. Spożywaj jedynie trzy posiłki dziennie bogate w wystarczającą ilość składników odżywczych. Twój lekarz może również zalecić Ci spożywanie przekąsek owocowych. Należy pamiętać, że zdrowy posiłek składa się z owoców, warzyw, mięsa, chleba oraz produktów mlecznych.

Po jaki rodzaj artykułów spożywczych mogę sięgać?

Przedstawiony poniżej przewodnik żywieniowy pomoże Ci skomponować zdrowe i dobre posiłki. Będą one zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych z ograniczoną ilością cukru i tłuszczu. Skonsultuj wybór produktów spożywczych z Twoim dietetykiem lub chirurgiem.

1. Jedna do dwóch porcji świeżych owoców dziennie, dwie do trzech porcji świeżych warzyw dziennie.
2. Pieczywo i zboża

 • jedna mała porcja płatków kukurydzianych na śniadanie,
 • jedna do dwóch kromek pełnoziarnistego chleba każdego dnia.

3. Mięso, ryby, drób, jajka

 • 30g do 60g mięsa, ryb, drobiu lub jedno jajko każdego dnia (usuwaj tłuste partie z mięsa, usuwaj skórę z drobiu. Przyrządzaj mięso przy pomocy małej ilości tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem jest grillowanie, gotowanie na parze, przyrządzanie potraw w mikrofalówce lub gotowanie).

4. Produkty mleczne

 • mleko i jogurty zawierają dużo kalorii, jednakże stanowią źródło wapnia, przez co należą do produktów zdrowych i ważnych. Dlatego dziennie należy spożywać do 480ml odtłuszczonego mleka lub niskotłuszczowego jogurtu oraz 30g sera.

5. Tłuszcze

 • ogranicz spożycie tłuszczów do trzech lub czterech łyżeczek margaryny, masła lub oleju dziennie.

6. Napoje

 • pij tyle niskokalorycznych napojów, ile potrzebujesz (jednak nie podczas posiłków),
 • dozwolone napoje to: herbata lub czarna kawa z niskokalorycznym słodzikiem, woda, niegazowane napoje zawierające mało kalorii, bulion.

Jakiej żywności trzeba się wystrzegać?

Powinno się przede wszystkim unikać produktów, które zawierają zbyt dużo kalorii, a za mało składników odżywczych. Do takich produktów zaliczamy artykuły spożywcze, które zawierają dużo cukru: wysokokaloryczne napoje, syropy, ciastka, słodycze, dżem, marmoladę i miód. Drugim typem artykułów spożywczych, których powinniśmy się wystrzegać są produkty wysokotłuszczowe, takie jak: czekolada, naleśniki, czipsy i inne wyroby cukiernicze. Napoje gazowane mogą niekorzystnie przyczyniać się do powiększenia się zbiornika żołądka, dlatego lepiej ich unikać.

Co z alkoholem?

Alkohol jest kaloryczny, jak również wypłukuje z organizmu witaminy. Okazjonalny kieliszek wina lub innego napoju alkoholowego nie powinien zaszkodzić.

Jak mam postępować jedząc poza domem?

Zamawiaj tylko małe porcje, na przykład przystawki. Jedz wolno. Nie śpiesz się, kończ konsumować wtedy, kiedy robią to inni. Bedąc w gościach wspomnij gospodarzom z wyprzedzeniem, że nie możesz spożywać dużych posiłków.

Czy jedząc z umiarem mogę spożywać wszystko?

Kiedy Twój żołądek odzyska formę po operacji, będziesz mógł/a spożywać większość produktów spożywczych, które nie będą powodować dyskomfortu. Jednak ze względu na to, iż możesz spożywać tylko małe ilości pokarmów, ważnym będzie skupiać się na tych produktach, które dostarczą Ci najwięcej wartościowych składników odżywczych. Odpowiednią dietę zalecą Ci chirurg i dietetyk. Jeśli spożywałaś/eś do tej pory dużo produktów zawierających cukier i tłuszcz, czy też piłaś/eś napoje wysokokaloryczne, system LAP-BAND może działać nieefektywnie.

Czy będę cierpieć na zaparcia?

Po przejściu zabiegu może nastąpić ograniczenie objętości wypróżnień, co jest zjawiskiem naturalnym, gdyż po zmniejszeniu spożycia, dostarczamy organizmowi mniej błonnika. Jednak zaparcia nie powinny generować większych problemów. W przypadku pojawienia się dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Może Ci zasugerować stosowanie lekkich środków przeczyszczających oraz picie dużej ilości wody. Zapotrzebowanie na spożycie wody może się wahać od 6 do 8 szklanek dziennie. Teraz, kiedy już korzystasz z pomocy systemu LAP-BAND, powinnaś/nieneś być gotowa/y do przejęcia kontroli nad otyłością i nowym stylem życia. Aby opaska mogła efektywnie spełniać swoja rolę i służyć Ci przez cale życie, niezbędne jest Twoje zaangażowanie. Bardzo istotne jest, abyś postępował/a zgodnie z zaleceniami swojego chirurga i konsekwentnie współpracował/a z zespołem specjalistów. Ich zadaniem jest upewnienie się, że rozumiesz swoje obowiązki w postaci zaadoptowania i utrzymania nowych wzorców żywieniowych i nowego trybu życia.


 

życie z opaską żołądkową konsultacje

next