Jak się zakłada lap-band?

Zawsze bezpiecznie!

Pacjent na dobę przed zabiegiem spotyka się z anestezjologiem, który ocenia bezpieczeństwo zabiegu i ustala postępowanie przed- i śródoperacyjne.


Technika laparoskopowa.

Operacje laparoskopowego założenia regulowanej opaski żołądkowej lap-land wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po znieczulenia pacjent układany jest na stole operacyjnym tak, aby górna cześć tułowia była uniesiona do góry. Odsłania to żołądek a tkankę tłuszczową w jamie brzusznej przesuwa ku dołowi.

Veress neddleSkóra brzucha jest odkażana i okładana chustami operacyjnymi. Pod lewym lukiem żebrowym wykonuje się 2-3 mm nacięcie i przez nie prowadza do brzucha specjalną igłę (igła Veressa – na zdjęciu po lewej stronie). Przez podaje się do wnętrza brzucha gazem (dwutlenkiem węgla o ciśnieniu 12- 15 mm Hg), co wytwarza odmę otrzewnową.

Gaz w brzuchu odsuwa narządy od ściany brzucha a to z kolei pozwala je dokładnie widzieć wnętrze brzucha oraz wykonywać zabiegi chirurgiczne: preparowania, cięcie, szycie, zamykanie naczyń, itd. trocarCiśnienie w jamie brzusznej jest stale na tym samym poziomie.

Po wytworzeniu odmy przez ścianę brzucha wprowadzany jest trokar (zaostrzona rurka – foto po prawej) o średnicy 10 mm. Przez trokar wsuwa się do brzucha optykę kamery TV. Pozwala to obserwować wnętrze brzucha na monitorze TV.  Następnie – już pod kontrolą wzroku – wyprowadza się kolejne trokary w nadbrzuszu a przez nie – laparoskopowe narzędzia chirurgiczne do jamy brzusznej.

Dla założenia opaski lap-band wytwarza się kanał obejmujący górą część żołądka. Po wyjęciu z jałowego opakowania sprawdza się szczelność opaski Lap-band a następnie całkowicie się ją opróżnia z powietrza.

opaska_zoladkowaOpaskę przez trokar wprowadza się ją do jamy brzusznej i owija wokół górnej części żołądka. Dren łączący opaskę wysuwa się na powierzchnię brzucha i tu łączy ze zbiornikiem podskórnym (portem). Jedno z cięć skórnych poszerza się do 2 cm i port umieszcza się pod skórą – na lewym łuku żebrowym.

 

port
Po kontroli pola operacyjnego usuwa się narzędzia, trokary i gaz z jamy brzusznej. Na  rany zakładane są szwy. Będą one do usunięcia po 7 dniach.

Chory na sali operacyjnej jest wybudzany ze znieczulenia. Po pełnym powrocie świadomości i odruchów pacjent jest przewożony na oddział blizny po lapbandchirurgiczny, gdzie podlega szczegółowej kontroli.

Ryciny ze szczegółami zabiegu są na tej stronie

Tak wyglądają blizny skórne kilka dni po założeniu opaski żołądkowej (rany zamknięte szwem śródskórnym).

 

 


Zabieg laparoskopowego zakładania regulowanej opaski żołądkowej przedstawiony jest schematycznie na tym filmie.


Operacja założenia opaski zwykle nie jest zwykle obciążająca dla pacjenta. Tutaj jest krótki film, który pokazuje stan pacjentki rano po zabiegu.


 

sd konsultacje

next