Niepowodzenia po opasce

Kilka lat temu opaska była najpopularniejszą metodą leczenia otyłości w Europie. Teraz jest rzadko stosowana. Przyczyną są niepowodzenia tej medoty leczenia. Gdy po operacji śledzi się losy pacjentów to po latach okazuje się, że u wielu chorych opaskę trzeba było usunać.

Powikłania

Każda operacja łączy się z pewnymi niebezpieczeństwami wystąpienia zdarzeń, które wolelibyśmy uniknąć. W przypadku leczenia otyłości opaską żołądkową są 2 typy tych niebezpieczeństw.

przemieszczenie się opaski powodujące blokadę żołądka; jedyne leczenie to usunięcie opaski

Pierwszy typ powikłań to nieporządane zdarzenia związane z założeniem opaski. Występuje to bezpośrednio lub w ciągu dnia, tygodni po operacji. Może być to krwiak wokół portu, jego zakażenie, przemieszczenie się opaski. W wielu przypadkach te powikłania można wyleczyć np. za pomocą antybiotyku. Przy starannej technice operacyjnej częstość takich powikłań może być bardzo organiczona.

Drugi typ to powikłania występujące po pewnym czasie funkcjonowania opaski. Może wówczas dojść do tzw. przemieszczenia się opaski (migracji). Zamiast być na górnej cześci żołądka – przemieszcza się ona na środek żołądka i blokuje zupełnie jego światło. W następstwie tego pokarm nie przedostaje się przez żołądek – zalega powyżej opaski. Nie przechodzi nawet płyn. Pacjent nie może pić, jeść, wymiotuje. Potrzebna jest pilna pomoc. Polega ona na usunięciu opaski (w trakcie ponownej operacji laparoskopowej).

Powyżej na rycinie pokazane jest schematycznie, jak przy ześlizgu opaski (przemieszczeniu, slippage) zmienia się kształt żołądka. Powyżej opaski powstaje powiększony zbiornik, który nie może się opróżnić. Jedyny ratunek to pilna operacja z usunięciem opaski.


Liczba ludzi z otyłością na całym świecie rośnie gwałtownie; poniżej zmiany na przykładzie 9 wybranych krajów (przoduje USA)


Wiele osób – pacjentów i lekarzy przekonało się, że jedyna metoda leczenia otyłości polega na wykonaniu zabiegu.Operacji wykonuje się coraz więcej, ale nie są to metody polegające na przewężeniu żołądka materiałem syntetycznym. W poniższym zestawieniu ogólnoświatowym odestek operacji z opaską jest około 5% . Na pierwszym miejscu, najczęściej jest wykonywane rękawowe wycięcie żołądka (46%; czyli praktycznie co druga operacja jest tą metodą)

Jak często jest niepowodzenie po leczeniu opaską?

U ilu chorych opaska musi być usunięta? To jest podstawowe pytanie!

Obecnie prawie żaden lekarz, który zajmuje się leczeniem otyłości nie zakłada opaski. Są badania, które dowodzą, że niemal wszystkie opaski prędzej czy później muszą zostać usunięte. Poniżej zestawie pokazujące spadek popularności niektórych operacji.

Czyli popularność niektórych operacji spada gwałtownie. Dlaczego? Przyczyny mogą być różne: pojawiające się po czasie powikłania, słaby spadek masy ciała. Ale też moda – to co poszukują pacjenci. Gdy pojawia się nowy sposób operacji chorzy chcą tej właśnie metody. Uważają, że to będzie sukces. Wielu chirurgów dostowuje się do tego życzenia.


Teraz na topie jest rękawowe wycięcie żołądka


Zdarzenia niepożądane po założeniu opaski

 • Nietolerancja pokarmowa: u pacjentów mogą wystąpić trudności w połykaniu, silne nudności i wymioty. Niektórzy nawet wymiotują wiele razy dziennie.
 • Zgaga lub refluks: U niektórych pacjentów może wystąpić zgaga lub zapalenie przełyku po zabiegu Lap Band.
 • Ześlizg opaski (migracja): może to powodować silny ból / nudności i może wymagać natychmiastowej rewizji chirurgicznej / usunięcia opaski żołądkowej.
 • Erozja (wrastanie opaski do ściany żołądka) / zakażenie tkanek wokół portu: to rzadka komplikacja. Erozja opaski żołądkowej jest następstwem w większości przypadków długotrwałego zakażenie portu (bakterie migrują wzdłuż przewodu łączącego port z opaską).
 • Poszerzanie przełyku: przy ograniczeniu z opaski żołądkowej pokarm może utknąć w przełyku. W dłuższej perspektywie może to powodować rozszerzenie przełyku.
 • Niezadowalająca utrata masy ciała: mimo że opaska żołądka po założeniu powodowała dobrą początkową utratę masy ciała z czasem waga się stabilizuje a nawetb wzrasta. Ten powrót wysokiej masy ciała jest znacznie częstszy u pacjentów z opaską żołądka niż u pacjentów, którzy mieli operację rękawa żołądka lub bypassu żołądka.

Przyczyny usuwania opaski

 • Niewystarczająca utrata masy ciała lub odzyskanie wagi Jeśli pacjent nie może stracić wystarczającej masy ciała (około 25-30% nadwagi) lub w znacznym stopniu odzyskać wagę, może być wskazane usunięcie pasów biodrowych i przejście na inną bardziej skuteczną procedurę bariatryczną.
 • Zespół nietolerancji Objawy nietolerancji zespołu mogą obejmować nadmierne nudności i wymioty, trudności z przełykaniem i ból po jedzeniu.
 • Zakażenie bakteryjne Infekcja opaską lub portem wskazuje, że opaska mogła erodować w żołądku. Jeśli infekcja nie reaguje na leczenie antybiotykami, zaleca się dalsze badanie i prawdopodobne usunięcie pasma.
 • Ześlizg opaski może wystąpić, gdy opaska okrążająca przesunie się w dół brzucha i utworzy większy woreczek nad opaską. Można to leczyć, czasami usuwając płyn z opaski lub repozycjonując chirurgicznie. Jednak w niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie pasma.
 • Ciężka zgaga U niektórych pacjentów mogą wystąpić nowe objawy zgagi bezpośrednio po zabiegu. Jeśli objawy zgagi są ciężkie, może to prowadzić do zapalenia przełyku. W przypadku pacjentów z ciężkimi objawami zgagi, które nie reagują na leki przeciwkwasowe, usunięcie opaski może złagodzić objawy.
 • Zaburzenia ruchowe przełyku, rozszerzenie lub zapalenie przełyku Przy długotrwałym stosowaniu opaski żołądkowej u niektórych pacjentów może rozwinąć się poszerzenie przełyku, zaburzenia ruchliwości (brak ruchu) lub zapalenie przełyku (zapalenie). U pacjentów z ciężkimi objawami może być konieczne usunięcie płynu z opaski lub całkowite jej usunięcie.

Częstość reoperacji

A large proportion of patients who had a gastric band placed underwent a reoperation. With an average of a 4.5-year follow up, 4636 patients (18.5%) underwent 17 539 reoperations (an average of 3.8 procedures per patient in addition to their index operation). 


Co się dzieje z chorymi po usunięciu opaski? Mają wykonane inne operacje bariatryczne


najczęściej jest to usunięcie portu i opaski ale też – zamiana na ominięcie żołądkowe lub rękawowe wycięcie żołądka