Jak się zakłada opaskę?

Jak się zakłada opaskę?

Jak się zakłada opaskę?

Pacjent na dobę przed zabiegiem spotyka się z anestezjologiem, który ocenia bezpieczeństwo zabiegu.

Operacja jest laparoskopowa

Operacje laparoskopowego założenia opaski regulowanej lap-land wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Po znieczulenia pacjent okładany jest w specjalny sposób na stole operacyjnym, tak, aby górna cześć tułowia była uniesiona do góry, co odsłania żołądek.

Jak się zakłada opaskę? Veress neddleJama brzuszna jest odkażana i okładana chustami operacyjnymi (coraz częściej używa się do tego obłożenie z tworzyw sztucznych). Pod lewym lukiem żebrowym wykonuje się 2-3 mm nacięcie i przez nie prowadza do brzucha specjalną igłę (igła Veressa). Przez nią wypełnia się brzuch gazem (dwutlenkiem węgla o ciśnieniu 12- 15 mm Hg), co wytwarza odmę otrzewnową. Tak jest przy każdej operacji laparoskopowej.

Powoduje to, ze narządy odsuwają się od siebie a to z kolei pozwala je dokładnie widzieć oraz wykonywać na nich zabiegi chirurgiczne – to jest: preparowania, ciecie, szycie, zamykanie naczyń, itd. Jak się zakłada opaskę? trocarCiśnienie w jamie brzusznej jest stale na tym samym poziomie, co kontroluje urządzenie – insuflator.

Po wytworzeniu odmy przez ścianę brzucha wprowadzany jest trokar (zaostrzona rurka) o średnicy 10 mm a przez niego wsuwa się do brzucha optykę kamery. Pozwala to obserwować wnętrze brzucha na  na monitorze TV. Potem, już pod kontrolą wzrokową, wyprowadza się następne 3 trokary – a przez nie laparoskopowe narzędzia chirurgiczne do jamy brzusznej.

Postępowanie w jamie brzusznej

Preparując (rozcinając i przesuwając tkanki) wytwarza się kanał obejmujący górą część żołądka. Po wyjęciu z oryginalnego, jałowego opakowania sprawdza się szczelność opaski Lap-band a następnie całkowicie się ją opróżnia z powietrza.

Jak się zakłada opaskę? opaska_zoladkowaJak się zakłada opaskę? LapBandPrzez trokar 15 mm opaskę wprowadza się ją do jamy brzusznej, owija wokół górnej części żołądka i zamyka się na przedniej jego ścianie.

Wprowadzenie portu pod skórę

Dren łączący opaskę wysuwa się na powierzchnię brzucha i tu łączy ze zbiornikiem podskórnym (portem). Jedno z cięć skórnych poszerza się do 2 cm i port umieszcza się pod skórą – na lewym łuku żebrowym.

Jak się zakłada opaskę? port

Po kontroli pola operacyjnego usuwa się narzędzia, trokary i gaz z jamy brzusznej. Na  rany zakładane są szwy. Będą one do usunięcia po 7 dniach.

Chory na sali operacyjnej jest wybudzany ze znieczulenia. Po pełnym powrocie świadomości i odruchów pacjent jest przewożony z powrotem na oddział chirurgiczny, gdzie podlega szczegółowej kontroli pooperacyjnej.

 

 

 

 

 


Zabieg laparoskopowego zakładania regulowanej opaski żołądkowej przedstawiony jest schematycznie na tym filmie.


Operacja założenia opaski zwykle nie jest zwykle ciężka dla pacjenta. Tutaj jest krótki film, który pokazuje stan pacjentki rano po zabiegu.


 

Jak się zakłada opaskę? sd konsultacje

next