Efekty leczenia

Następstwa założenia opaski na żołądek:

  • zmniejsza objętość i częstość przyjmowanych pokarmów,
  • zmusza do dokładnego żucia jedzenia,
  • zwiększa uczycie sytości między posiłkami,
  • powoduje stopniowe zmniejszenie wagi trwające około 3 lat od operacji,
  • łagodzi lub powoduje ustąpienie chorób towarzyszących otyłości.

W pierwszym roku po operacji możliwa jest utrata od 0,5 do 1 kg wagi tygodniowo.

Później utrata wagi zwykle zwalnia.


U operowanych zmiany wagi mogą być bardzo różne. Pacjent powinien konsekwentnie zmienić tryb życia; istotne jest, aby od samego początku określić, ile kilogramów chcielibyśmy zrzucić. Waga powinna zmniejszać się stopniowo, gdyż gdy jest zbyt szybka – może spowodować powikłania zdrowotne (niedobory w organizmie). Głównym celem jest takie zmniejszenie wagi, które zapobiega i rozwiązuje problemy zdrowotne powiązane z otyłością.


wagaIle zmniejszy się waga w kolejnych latach po operacji?

W tabeli procentowa utratę nadmiaru masy ciała* w kolejnych latach po założeniu LAP-BAND wg 6 różnych publikacji naukowych

Autor Kraj Rok Pacjentów 1 rok 2 lata 3 lata 5 lat lub więcej
Rubin USA 2003 250 42% 51% 56%
Jan USA 2005 154 36% 45% 57%
Vertruyen Belgia 2003 543 38% 61% 62% 52%
Zinzindohoue Francja 2003 500 43% 52% 55%
Felding Australia 2000 620 68%
Weiner Australia 2003 984 59%
  • Nadmiar masy ciała = waga teraz odjąć waga jaka powinna być (np. ważę 120 kg, powinienem ważyć 80 a więc nadmiar masy ciała to 40 kg; schudnięcie o 50% nadmieru masy ciała to spadek wagi o 20 kg)

Przebieg pooperacyjny

Kiedy znieczulenie przestanie działać, możesz odczuwać lekki ból, który zazwyczaj można uśmierzyć lekami przeciwbólowymi. Personel szpitalny pomoże Ci wstać z łóżka i zacząć poruszać się tak szybko, jak tylko to możliwe, aby zapobiec zatorom, problemom oddechowym, czy też odleżynom.


Badanie RTG sprawdzające położenie opaski

opaska pseudo RTGGdy są najmniejsze wątpliwości, co do pozycji opaski po operacji wówczas w 1. dniu po zabiegu operacyjnym wykonywane jest RTG brzucha. Pozwala to na ocenę, czy opaska LAP-BAND znajduję się we właściwym miejscu oraz to czy ujście jest otwarte. Przed takim badaniem możesz zostać poproszony o połknięcie specjalnego kontrastu, który ułatwi badanie. W przypadku zastosowania systemu LAP-BAND hospitalizacja trwa zwykle około 24 godziny.

 

 

 

 


Po laparoskopowym założeniu opaski LAP-BAND powrót

do typowego trybu życia trwa 1-2 tygodnie!

Ćwiczenia już po miesiącu!

 


Pierwsza regulacja

Opaska żołądkowaPierwsza regulacja opaski przeważnie ma miejsce 4-6 tygodni po operacji. Regulacja bywa dokonywana jest przy asyście prześwietlenia RTG, aby lekarz mógł z łatwością zlokalizować położenie opaski i szybkość przechodzenia przez nią kontrastu  – który „udaje” pokarm. Jest to badanie przeprowadzone w ambulatorium, na sali operacyjnej lub gabinecie radiologicznym przez lekarza chirurga.


Kolejne regulacje

Kolejne regulacje zostaną wykonane w przeciągu następnych miesięcy, aż do momentu, gdy lekarz będzie pewien, że została osiągnięta optymalne ograniczenia przyjmowania pokarmu. Następnie utrata Twojej wagi będzie monitorowana podczas kolejnych kontroli i ewentualnych regulacji.


Jak długo zajmie powrót do zdrowia?

ćwiczeniaJeśli zabieg został przeprowadzony laparoskopowo, pacjent spędza w szpitalu przeważnie około 24 godziny. Przeciętnemu pacjentowi potrzebny jest tydzień na powrót do pracy, a od miesiąca do sześciu tygodni, aby rozpocząć ćwiczenia fizyczne. W przypadku komplikacji lub konieczności przeprowadzenia operacji „na otwarto”, powrót do zdrowia może się wydłużyć.


Czy często będę się źle czuć po operacji?

System LAP-BAND ogranicza ilość spożywanych pokarmów. Jeśli czujesz mdłości lub jesteś przewlekle chory, może to oznaczać, że przeżuwasz swoje posiłki nie dość dokładnie lub niewłaściwie stosujesz się do zaleceń dietetyka. Może to również oznaczać, że umiejscowienie opaski jest niepoprawne i koniecznie będzie skontaktowanie się z lekarzem, gdy mdłości nie ustąpią. Powinno się unikać wymiotów, ponieważ mogą spowodować rozciągnięcie się utworzonego w trakcie operacji małego zbiornika żołądka. Ten sam problem może również prowadzić do ześlizgiwania się części żołądka przez opaskę zmniejszając rezultaty operacji. W niektórych przypadkach może być konieczny kolejny zabieg.


Jakie są rezultaty stosowania LAP-BAND w porównaniu z zabiegiem ominięcia żołądkowego (bypasu żołądkowego)?

Obserwacje potwierdzają, iż przy zastosowaniu zabiegu Ominięcia Żołądkowego, pacjenci w ciągu pierwszego roku tracą wagę szybciej. Jednakże badania wskazują, iż w okresie 5 lat po operacji pacjenci poddani zabiegowi przy użyciu systemu LAP-BAND osiągają porównywalne wyniki z pacjentami poddanym procedurze ominięcia żołądkowego. Pacjent powinien skoncentrować się na długofalowym odchudzaniu i pamiętać, że najlepsze wyniki daje odchudzanie stopniowe, redukujące zagrożenia zdrowotne związane z otyłością.


Gdy schudnę czy konieczna będzie operacja plastyczna brzucha?

liniabrzuch1Nie zawsze jest to konieczne. Z zasady, operacja plastyczna nie jest przeprowadzana w ciągu pierwszego lub drugiego roku po zabiegu. Niekiedy skóra samoistnie kształtuje się wokół nowych tkanek ciała. Zanim zaczniesz rozważać operacje plastyczną daj skórze czas na przystosowanie. Gdyby jednak pojawiły się fałdy skórne – zapoznaj się z tą stroną

 

 

 

 


Czy system LAP-BAND ogranicza w jakikolwiek sposób aktywność fizyczną?

System LAP-BAND system w żaden sposób nie ogranicza aktywności fizycznej.


Czy system LAP-BAND wymaga częstych wizyt u lekarza po operacji?

Regularne wizyty u Twojego lekarza są nieodłączną częścią postępowania po zastosowaniu LAP-BAND. Wielu chirurgów przyjmuje pacjentów na kontrole raz lub dwa razy w tygodniu w ciągu pierwszego miesiąca po operacji oraz co 4 lub 12 tygodni w okresie jednego roku. Przy okazji niektórych z tych wizyt dokonywane są regulacje opaski. Na przestrzeni kolejnych 2 lat wizyty odbywają się co 3-6 miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb.


W jaki sposób opaska jest regulowana?

Wszelkie regulacje opaski przeprowadzane są w ambulatoriach lub gabinetach lekarskich. Cienka igła zostaje wprowadzona do portu przez skórę w celu dodania lub odjęcia soli fizjologicznej. Taki zabieg trwa na ogół kilka minut i większość pacjentów postrzega go jako bezbolesny.


Jak obchodzić się z portem?

Nie ma żadnych obostrzeń dotyczących portu. Umiejscowiony jest on tuż pod skórą na ścianie brzucha. Po zagojeniu się rany operacyjnej, port nie powinien powodować dyskomfortu czy też ograniczać sprawności ruchowej pacjenta. Jedyna dolegliwość, jaka może wystąpić to dyskomfort w momencie regulacji opaski. W przypadku uporczywego dyskomfortu, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.


usuwanie opaskiCzy opaskę można usunąć?

Otyłość to chroniczna choroba, która wymaga leczenia przez całe życie. W związku z tą potrzebą system LAP-BAND został specjalnie zaprojektowany, aby mógł być stosowany dożywotnio. Jednakże jeśli pojawią się poważne problemy związane z opaską lub gdy pacjent nie będzie potrafił przystosować się do nowego trybu życia i racjonalnego odżywiania może zostać podjęta decyzja o jej usunięciu. Po usunięciu opaski żołądek powraca do swojego pierwotnego kształtu, a układ trawienny funkcjonuje normalnie. Pacjent powinien mieć na uwadze fakt, iż po usunięciu opaski bardzo prawdopodobne jest, że powróci on do swojej wagi sprzed operacji.


Czy to prawda, że można mieć rano uczucie ciaśniejszej opaski?

Takie uczucie jest powszechnie znane. Dotyczy ono szczególnie pacjentów tuż po wizycie kontrolnej, w trakcie której nastąpiła regulacja opaski lub pacjentów z ciasno założoną opaską. W ciągu dnia zawartość wody w organizmie zmienia się, co czasami może powodować taki rodzaj odczucia. Niektóre z pacjentek zauważyły, iż uczucie ciaśniejszej opaski ma miejsce także w okresie menstruacji.


Co może się stać jeśli zachoruję?

Jedną z większych zalet opaski LAP-BAND jest to, że może ona być regulowana. Jeśli w przypadku choroby okaże się, że musisz jeść więcej, opaska może zostać poluzowana przez odjęcie soli fizjologicznej. Po powrocie do zdrowia, kiedy ponownie będziesz chciał/a korzystać z funkcji opaski, może ona zostać ponownie zaciśnięta za pomocą zwiększenia w niej ilości soli fizjologicznej. Jeśli nie będzie możliwości wystarczającego poluzowania opaski, może zostać ona usunięta.


Co w przypadku ciąży?

Przy utracie wagi łatwiej jest zajść w ciążę. Twój cykl menstruacyjny może stać się bardziej regularny. Jeśli niezbędne jest dostarczanie większej ilości pożywienia podczas ciąży, opaska może zostać poluzowana. Po ciąży opaska może zostać ponownie bezproblemowo zaciśnięta tak, aby spełniała swoje funkcje w procesie odchudzania.


leki przy spadku wagiCzy konieczne jest stosowanie suplementów witaminowych?

Jeśli nie jesteśmy w stanie czerpać wystarczającej ilości witamin z trzech małych posiłków dziennie, będziemy potrzebowali dostarczać je w postaci suplementów. W trakcie regularnych kontroli Twój lekarz zweryfikuje, czy potrzebujesz więcej składników, takich jak witamina B12, kwasu foliowy czy żelazo.

Obecność regulowanej opaski żołądkowej nie wymaga leków – ale przy dużym ubytku wagi zaleca się suplementację witamin B12, D3, wapnia, żelaza oraz łykanie multiwitaminy.

Coroczne badanie krwi jest bardzo wskazane!


Co z innymi lekami?

Pacjent powinien mieć możliwość spożywania przepisanych mu leków. Zalecane jest stosowanie leków w kapsułkach, przepoławianie większych tabletek na mniejsze lub rozpuszczanie ich w wodzie. Dzięki takiemu działaniu nie będzie ryzyka, że utkną one w ujściu i spowodują dolegliwości. Chirurg może wspomnieć, abyś unikał/a aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one podrażniać żołądek. Problemy wywołane przez leki mogą prowadzić do potrzeby usunięcia opaski.


Inna skuteczna metoda chirurgiczna? Rękawowe wycięcie żołądka

resekcja mankietowa

Rękawowa resekcja żołądka to skuteczna, bardziej rozległa, nieodwracalna procedura. Zabieg ten jest często stosowany jako pierwsza cześć dwuetapowej procedury chirurgicznego leczenia otyłości w szczególności u pacjentów dotkniętych otyłością monstrualną (tzw. super otyłość) (BMI > 50). Operacja polega na usunięciu 4/5 żołądka. W rezultacie tego zabiegu zostaje utworzony nowy żołądek w kształcie rękawu o wielkości banana. Ujście u podstawy żołądka, które reguluje opróżnianie treści żołądkowej do jelita cienkiego pozostaje nienaruszone, dzięki czemu zostaje zachowana normalna funkcja żołądka. Mniejszy żołądek oznacza, iż pacjent spożywając mniej, osiąga szybciej sytość. Efektem jest spadająca waga ciała. Tutaj więcej szczegółów.


Amerykańscy celebryci, którzy mieli wykonaną operację laparoskopowego założenia opaski regulowanej

Pacjenci Pacjenci Pacjenci
Pacjenci Pacjenci Pacjenci

 

sd konsultacje

next