Efekty leczenia

Efekty leczenia

Czego się spodziewać po opasce?

  • Zmniejsza objętość i częstość przyjmowanych pokarmów
  • Zmusza do dokładnego żucia jedzenia
  • Większości chorych zapewnia uczycie sytości między posiłkami
  • Powoduje stopniowe zmniejszenie wagi trwające około 3 lat od operacji
  • Wraz ze spadkiem wagi zmniejszają się objawy lub nawet ustępują całkowicie choroby towarzyszące

Jak dużo kilogramów mogę stracić?

Utrata zbędnych kilogramów jest kwestią indywidualną, a na obniżenie wagi wpływa kilka czynników. Opaska powinna być odpowiednio umiejscowiona, a pacjent powinien konsekwentnie kontynuować zmianę trybu życia. Chirurgia otyłości nie jest „cudownym lekiem”, a waga nie obniży się sama z siebie. Istotne jest, aby od samego początku określić, ile kilogramów chcielibyśmy zrzucić. W pierwszym roku po operacji możliwa jest utrata od 0,5 do 1 kg masy ciała tygodniowo. W okresie od 12 do 18 miesięcy po operacji średnia tygodniowa utrata wagi jest mniejsza. Należy pamiętać, iż utrata wagi powinna następować stopniowo. Zbyt szybka utrata wagi powoduje ryzyko powikłań zdrowotnych i może prowadzić do wielu komplikacji. Głównym celem jest utrata wagi, która zapobiega i rozwiązuje problemy zdrowotne powiązane z otyłością.


Efekty leczenia po wielu latach wg danych z wielu publikacji naukowych


5 lat od operacji założenia regulowanej opaski żołądkowej – zmniejszenie o połowę nadmiaru masy ciała


Efekty leczenia opaską żołądkowa po 5latach


 10 lat od założenia regulowanej opaski żołądkowej – zmniejszenie o połowę nadmiaru masy ciała nadal utrzymuje się


Efekty leczenia opaską żołądkowa po 10 latach

 

(wg The bariatric surgery and weight losing: a meta-analysis in the long- and very long-term effects of laparoscopic adjustable gastric banding, laparoscopic Roux-en-Y gastric bypass and laparoscopic sleeve gastrectomy on weight loss in adults; Mahdieh Golzarand, Karamollah Toolabi; Roya Farid,  2017 Nov;31(11):4331-4345. doi: 10.1007/s00464-017-5505-1. Epub 2017 Apr 4.)

Utrata wagi za pomocą opaski LAP-BAND

Opaska LAP-BAND jest produktem, który pomoże Ci osiągnąć trwałą utratę masy ciała poprzez ograniczenie ilości spożywanego jedzenia, redukcję Twojego apetytu oraz spowolnienie trawienia. Należy jednak pamiętać, że opaska LAP-BAND nie rozwiąże problemów z otyłością bez Twojej pomocy. To, ile stracisz na wadze, zależy nie tylko od opaski, ale również od Twojej motywacji oraz zaangażowania w zmianę trybu życia oraz nawyków żywieniowych. Zważywszy na to, iż niektórzy pacjenci tracą więcej kilogramów niż inni, może się zdarzyć, że nie uda Ci się osiągnąć wymarzonej wagi. Jednak z pewnością wraz z utratą zbędnych kilogramów zyskasz na zdrowiu i poprawie własnego wizerunku. Ogólnoświatowe badanie kliniczne udowodniły, iż LAP-BAND jest bardzo efektywna w redukcji wagi u otyłych pacjentów.

Przebieg pooperacyjny

Kiedy znieczulenie przestanie działać, możesz odczuwać lekki ból, który zazwyczaj można uśmierzyć popularnymi lekami przeciwbólowymi. Personel szpitalny pomoże Ci wstać z łóżka i zacząć poruszać się tak szybko, jak tylko to możliwe, aby zapobiec zatorom, problemom oddechowym, czy też odleżynom.

Dzień po operacji

Dzień po zabiegu operacyjnym pacjent poddany bywa prześwietleniu Rentgena. Pozwala to na ocenę, czy opaska LAP-BAND znajduję się we właściwym miejscu oraz to czy ujście jest otwarte. Przed takim badaniem możesz zostać poproszony o połknięcie specjalnego kontrastu, który ułatwi badanie. W przypadku zastosowania systemu LAP-BAND hospitalizacja trwa około 24 godziny, jednak zdarza się, że różni się ona w zależności od procedur szpitalnych jak i od ewentualnych komplikacji. Jeśli nie wystąpią żadne trudności, powinieneś powrócić do codziennego trybu życia w przeciągu tygodnia lub dwóch od operacji.

Pierwsza regulacja

Opaska żołądkowaPierwsza regulacja opaski przeważnie ma miejsce 4-6 tygodni po operacji. Regulacja często dokonywana jest przy asyście prześwietlenia RTG, aby lekarz mógł z łatwością zlokalizować położenie opaski i szybkość przechodzenia przez nią kontratu – który „udaje” pokarm. Jest to badanie przeprowadzone w ambulatorium, na Sali operacyjnej lub gabinecie radiologicznym przez lekarza chirurga.

Kolejne regulacje

Kolejne regulacje zostaną wykonane w przeciągu następnych miesięcy, aż do momentu, gdy lekarz będzie pewien, że została osiągnięta optymalna restrykcja. Następnie utrata Twojej wagi będzie monitorowana podczas kolejnych kontroli i ewentualnych regulacji.

Jak długo zajmie rekonwalescencja?

Jeśli zabieg został przeprowadzony laparoskopowo, pacjent spędza w szpitalu przeważnie około 24 godziny. Przeciętnemu pacjentowi potrzebny jest tydzień na powrót do pracy, a od miesiąca do sześciu tygodni, aby rozpocząć ćwiczenia. W przypadku komplikacji lub konieczności przeprowadzenia operacji „na otwarto”, powrót do zdrowia może się wydłużyć.

Czy często będę się źle czuć po operacji?

System LAP-BAND ogranicza ilość spożywanych pokarmów. Jeśli czujesz mdłości lub jesteś przewlekle chory, może to oznaczać, że przeżuwasz swoje posiłki nie dość dokładnie lub niewłaściwie stosujesz się do zaleceń dietetyka. Może to również oznaczać, że umiejscowienie opaski jest niepoprawne i koniecznie będzie skontaktowanie się z lekarzem, gdy mdłości nie ustąpią. Powinno się unikać wymiotów, ponieważ mogą spowodować rozciągnięcie się utworzonego w trakcie operacji małego zbiornika żołądka. Ten sam problem może również prowadzić do ześlizgiwania się części żołądka przez opaskę zmniejszając rezultaty operacji. W niektórych przypadkach może być konieczny kolejny zabieg.

Jakie są rezultaty stosowania LAP-BAND w porównaniu z zabiegiem ominięcia żołądkowego (bypassu żołądkowego)?

Obserwacje potwierdzają, iż przy zastosowaniu zabiegu Ominięcia Żołądkowego, pacjenci w ciągu pierwszego roku tracą wagę szybciej. Jednakże badania wskazują, iż w okresie 5 lat po operacji pacjenci poddani zabiegowi przy użyciu systemu LAP-BAND osiągają porównywalne wyniki z pacjentami poddanym procedurze ominięcia żołądkowego. Pacjent powinien skoncentrować się na długofalowym odchudzaniu i pamiętać, że najlepsze wyniki daje odchudzanie stopniowe, redukujące zagrożenia zdrowotne związane z otyłością.

Czy będzie konieczne poddanie się operacji plastycznej w celu pozbycia się nadmiaru skóry, po znacznej utracie wagi?

Nie zawsze jest to konieczne. Z zasady, operacja plastyczna nie jest przeprowadzana w ciągu pierwszego lub drugiego roku po zabiegu. Niekiedy skóra samoistnie kształtuje się wokół nowych tkanek ciała. Zanim zaczniesz rozważać operacje plastyczną daj skórze czas na przystosowanie.

Czy system LAP-BAND ogranicza w jakikolwiek sposób aktywność fizyczną?

System LAP-BAND system w żaden sposób nie ogranicza aktywności fizycznej.

Czy system LAP-BAND wymaga częstych wizyt u lekarza po operacji?

Regularne wizyty u Twojego lekarza są nieodłączną częścią postępowania po zastosowaniu LAP-BAND. Wielu chirurgów przyjmuje pacjentów na kontrole raz lub dwa razy w tygodniu w ciągu pierwszego miesiąca po operacji oraz co 4 lub 12 tygodni w okresie jednego roku. Przy okazji niektórych z tych wizyt dokonywane są regulacje opaski. Na przestrzeni kolejnych 2 lat wizyty odbywają się co 3-6 miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb.

W jaki sposób opaska jest regulowana?

Wszelkie regulacje opaski przeprowadzane są w ambulatoriach lub gabinetach lekarskich. Cienka igła zostaje wprowadzona do portu przez skórę w celu dodania lub odjęcia soli fizjologicznej. Taki zabieg trwa na ogół kilka minut i większość pacjentów postrzega go jako bezbolesny.

Czy powinnam/nienem być szczególnie ostrożna/y w obchodzeniu się z portem?

Nie ma żadnych obostrzeń dotyczących portu. Umiejscowiony jest on tuż pod skórą na ścianie brzucha. Po zagojeniu się rany operacyjnej, port nie powinien powodować dyskomfortu czy też ograniczać sprawności ruchowej pacjenta. Jedyna dolegliwość, jaka może wystąpić to dyskomfort w momencie regulacji opaski. W przypadku uporczywego dyskomfortu, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.

Czy opaskę można usunąć?

Otyłość to chroniczna choroba, która wymaga leczenia przez całe życie. W związku z tą potrzebą system LAP-BAND został specjalnie zaprojektowany, aby mógł być stosowany dożywotnio. Jednakże jeśli pojawią się poważne problemy związane z opaską lub gdy pacjent nie będzie potrafił przystosować się do nowego trybu życia i racjonalnego odżywiania może zostać podjęta decyzja o jej usunięciu. Po usunięciu opaski żołądek powraca do swojego pierwotnego kształtu, a układ trawienny funkcjonuje normalnie. Pacjent powinien mieć na uwadze fakt, iż po usunięciu opaski bardzo prawdopodobne jest, że powróci on do swojej wagi sprzed operacji.

Czy to prawda, że można mieć rano uczucie ciaśniejszej opaski?

Takie uczucie jest powszechnie znane. Dotyczy ono szczególnie pacjentów tuż po wizycie kontrolnej, w trakcie której nastąpiła regulacja opaski lub pacjentów z ciasno założoną opaską. W ciągu dnia zawartość wody w organizmie zmienia się, co czasami może powodować taki rodzaj odczucia. Niektóre z pacjentek zauważyły, iż uczucie ciaśniejszej opaski ma miejsce także w okresie menstruacji.

Co może się stać jeśli zachoruję?

Jedną z większych zalet opaski LAP-BAND jest to, że może ona być regulowana. Jeśli w przypadku choroby okaże się, że musisz jeść więcej, opaska może zostać poluzowana przez odjęcie soli fizjologicznej. Po powrocie do zdrowia, kiedy ponownie będziesz chciał/a korzystać z funkcji opaski, może ona zostać ponownie zaciśnięta za pomocą zwiększenia w niej ilości soli fizjologicznej. Jeśli nie będzie możliwości wystarczającego poluzowania opaski, może zostać ona usunięta.

Co w przypadku ciąży?

Przy utracie wagi łatwiej jest zajść w ciążę. Twój cykl menstruacyjny może stać się bardziej regularny. Jeśli niezbędne jest dostarczanie większej ilości pożywienia podczas ciąży, opaska może zostać poluzowana. Po ciąży opaska może zostać ponownie bezproblemowo zaciśnięta tak, aby spełniała swoje funkcje w procesie odchudzania.

Czy konieczne jest stosowanie suplementów witaminowych?

Jeśli nie jesteśmy w stanie czerpać wystarczającej ilości witamin z trzech małych posiłków dziennie, będziemy potrzebowali dostarczać je w postaci suplementów. W trakcie regularnych kontroli Twój lekarz zweryfikuje, czy potrzebujesz więcej składników, takich jak witamina B12, kwasu foliowy czy żelazo.

Co z innymi lekami?

Pacjent powinien mieć możliwość spożywania przepisanych mu leków. Zalecane jest stosowanie leków w kapsułkach, przepoławianie większych tabletek na mniejsze lub rozpuszczanie ich w wodzie. Dzięki takiemu działaniu nie będzie ryzyka, że utkną one w ujściu i spowodują dolegliwości. Chirurg może wspomnieć, abyś unikał/a aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one podrażniać żołądek. Problemy wywołane przez leki mogą prowadzić do potrzeby usunięcia opaski.

 

Efekty leczenia opaską żołądkowa konsultacje

next