Działanie opaski


Działanie opaski zakładanej na żołądek

Działanie opaski

Jedną z najpopularniejszych metod operacyjnego leczenia otyłości na świecie. Operacja bezpieczna. Zmiany wytworzone na żołądku (jego przewężenie) jest całkowicie odwracalne. Operacja wykonywana jest laparoskopowo, co wiąże się jedynie z niewielkimi nacięciami ściany brzucha. Regulowana silikonowa opaska jest zakładana na górną część żołądka. Zostaje wytworzony mały (30-50 ml) zbiornik żołądka, który ogranicza jedzenie – objętość, jaka może zostać spożyta jednorazowo. Zwężone przejście do dolnej części żołądka spowalnia opróżnienie żołądka. Ograniczenie możliwości przyjmowania pokarmów przekłada się na utratę masy ciała.


 Laparoskopowa regulowana opaska żołądkowa

Działanie opaski regulowanej zakładanej na żołądek

 

System LAP-BAND – podstawowe dane

Liczba opasek systemu LAP-BAND sprzedanych na świecie do 2009 roku: ponad 500,000 sztuk
Rok, w którym wszczepiono pierwszą opaskę LAP-BAND: 1993
Rok, w którym Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaaprobowała system LAP-BAND: 2001

Trzy główne przyczyny największego wzrostu popularności systemu LAP-BAND w USA w porównaniu do innych metod chirurgicznego leczenia otyłości:

 • bezpieczeństwo
 • odwracalność zabiegu
 • zgodność z potrzebami pacjenta
 • średni czas operacji laparoskopowego założenia opaski regulowanej: 40 minut

Działanie opaski: średnia utrata wagi u pacjentów po wszczepieniu opaski LAP-BAND:

0,25 – 0,5 do 1 kg na tydzień

50% nadmiaru wagi w ciągu pierwszego roku


Lap-band firmy Apollo – najczęściej stosowana na świecie regulowana opaska żołądkowa

Opaska żołądkowa LAP-BAND była jedną z pierwszych regulowanych opasek żołądkowych dostępnych na rynku. System posiada udowodnioną skuteczność oraz działanie podparte długoletnim doświadczeniem. System LAP-BAND jest produktem pozwalającym na minimalnie inwazyjną, regulowaną i w pełni odwracalną metodę leczenia otyłości. Jest sposobem na poprawę stanu zdrowia, jakości życia oraz redukcję ryzyka związanego z nadmierną wagą ciała.

Opis urządzenia

Działanie opaski regulowanej zakładanej na żołądek - budowaSilikonowa opaska LAP-BAND (obecnie firma Appolo) została specjalnie zaprojektowana, aby mogła być umieszczona dookoła górnej części żołądka, a następnie wypełniona solą fizjologiczną. Po założeniu opaski, żołądek zostaje podzielony na dwie części: górną i dolną. Z górnej części powstaje niewielki zbiornik, który umożliwia spożywanie jedynie niewielkich posiłków. Opaska kontroluje wielkość ujścia i szybkość przepływu treści z górnej części żołądka do dolnej. Kiedy ujście jest mniejsze, pacjent czuje się szybciej pełny i syty oraz nie staje się głodny między posiłkami. Podczas zabiegu opaska zostaje połączona z „portem”, który umieszczany jest tuż pod skórą. Dzięki portowi, chirurg jest w stanie w trakcie kontroli pooperacyjnej zmienić wielkość ujścia poprzez dodanie lub odjęcie odpowiedniej ilości soli fizjologicznej. Taka możliwość regulacji pomaga w kontroli utraty wagi. Jeśli opaska jest zbyt luźna, a utrata wagi nieodpowiednia, podanie większej ilości soli fizjologicznej spowoduje zmniejszenie wielkości ujścia ograniczając tym samym ilość pożywienia, które może przez nie przejść. W przypadku za ciasnej opaski, chirurg opróżnia opaskę z soli fizjologicznej aby ja poluźnić redukując poziom restrykcji.

 

Działanie opaski – główne korzyści:

 • specjalna konstrukcja ułatwia założenie opaski, redukując czas oraz ryzyko komplikacji,
 • miękka, szeroka opaska łagodnie owija żołądek. Zwiększona powierzchnia przylegania opaski do żołądka stymuluje większą ilość receptorów w żołądku zapewniając szybkie uczucie sytości,
 • system LAP-BAND AP cechuje unikalna technologia OMNIFORM. Opaska składa się z kompletu komór, które wspólnie formują pełny „pierścień” dookoła żołądka. W trakcie napełniania opaska zachowuje swój równomierny kolisty kształt, co zapewnia lepszy kontakt ze ścianą żołądka. W konstrukcji opaski nie znajdziemy żadnych twardych krawędzi, które mogłyby uszkodzić delikatną tkankę żołądka tak jak dzieje się to w przypadku innych rozwiązań. Dzięki technologii OMINIFORM nie ma zagrożenia powstania wycieku z opaski,
 • system LAP-BAND AP posiada szeroki zakres regulacji, który umożliwia prawidłowe dopasowanie opaski. Cecha ta pozwala osiągnąć optymalny rozmiar ujścia, który zapewnia najlepsze indywidualne rezultaty utraty wagi,
 • LAP-BAND AP jest dostępny w dwóch rozmiarach – może być dobrany przez chirurga zależnie od potrzeb.

Pod jakimi nazwami występuje żołądkowa opaska regulowana?

Jest kilka nazw tego samego produktu. Żeby się w tym nie pogubić – warto poznać te określenia. Przymiotnik „laparoskopowa” pochodzi od tego, że jest zakładana metodą laparoskopową – małoinwazyjną techniką chirurgiczną. Metoda ta określana jest popularnie jako operacja „przez dziurkę od klucza”.

W fachowej literaturze stosuje się nazwę Laparoscopic Adjustable Gastric Band (LAGB) lub też the Swedish Adjustable Gastric Band (SAGB; bo Szwed pierwszy opatentował tę metodę). Często pisze się „lap-band” (skrót od laparoscopic band = „laparoskopowa opaska”). Jest to nazwa handlowa produktu zastrzeżona dla opaski amerykańskiej firmy Allergan (obecnie Apollo).

Budowa zestawu lap-band

Działanie opaski regulowanej zakładanej na żołądekZestaw, który wszczepia się pacjentowi w czasie operacji składa się z opaski, zbiornika podskórnego (tzw. portu) oraz wąskiej rurki (drenika) łączącego oba elementy. Sama opaska ma nieco przypomina dętkę rowerową, którą wypełnia się płynem. Im więcej jest płynu w opasce, tym jest większe w niej ciśnienie, tym bardziej uciska ona na żołądek i tym węższe jest połączenie między górnym a dolnym zbiornikiem żołądkowym. Górny zbiornik ma objętość połowy kubka (cały żołądek ma objętość 6 kubków). Połknięty pokarmu szybko wypełnia ten zbiornik, który następnie powoli opróżnia przez połączenie z dalszą częścią żołądka. Rozciągnięte ściany górnego zbiornika wysyłają drogą nerwową sygnał do mózgu: „jestem najedzony”. Oszustwo polega na tym, że sygnał ten jest taki sam, jak gdyby cały żołądek był wypełniony. W efekcie pacjent z opaską na żołądku rzadziej jest głodny, a po jedzeniu jest syty przez dłuższy czas niż normalnie. Bywa, że jedzenie nie zaprząta myśli pacjenta przez długie godziny.


Jak reguluje się działanie opaski?

Działanie opaski regulowanej zakładanej na żołądek port do wkłuwaniaOpaska zakładana w czasie operacji jest pusta i minimalnie uciska żołądek. Praktycznie działa jedynie na psychikę pacjenta. Pierwsze 2 miesięcy (6 – 8 tygodni) to okres, w którym organizm powinien zaakceptować te ciało obce. Opaska powinna wrosnąć w otaczające tkanki, tak aby później nie uległa przesunięciu. Co można zrobić, aby proces wgajania ułatwić? Nie należy drażnić żołądka ciężkostrawnym jedzeniem, które może wywołać gwałtowne skurcze trawienne (perystaltyczne). Te ruchy ściany żołądka mogą utrudnić gojenie tkanek wokół opaski a ją samą przesunąć w inne, nieodpowiednie miejsce.

Pierwsze wypełnienie opaski płynem, zwykle po 2 miesiącach, przyciska opaskę do ściany żołądka. Powstaje prawdziwa przeszkoda – wąski kanał. Pacjent odczuwa, że musi ograniczyć objętość posiłków a waga zaczyna spadać. Żołądek u osoby otyłej pokryty jest zwykle mniejszą lub większą warstwą tłuszczu. Przy chudnięciu ta otoczka tłuszczowa zaczyna maleć. Gdyby opaskę nie zmienić, z czasem ucisk uległby poluźnieniu i opaska leżałaby swobodnie wokół żołądka. Połączenie między górnym i dolnym zbiornikiem stałoby się tak szerokie, że pokarm przechodziłby swobodnie. Opaska zatraciłaby swoją funkcję a poniesiony przez pacjenta wysiłek uległby zaprzepaszczeniu: waga natychmiast zaczęłaby rosnąć. Aby tego uniknąć trzeba okresowo kontrolować położenie opaski i stopień jej wypełnienia płynem.


Port do wypełnienia opaski jest pod skórą

Działanie opaski regulowanej zakładanej na żołądek schematKontakt z wnętrzem wszczepionej opaski jest możliwy poprzez cienką rurkę łączący opaskę ze zbiornikiem umiejscowionym pod skórą (tzw. portem). Port leży zwykle nad łukiem żebrowym po lewej stronie klatki piersiowej, niekiedy nad mostkiem. Zwykle to miejsce jest wyczuwalne przy badaniu dotykiem brzucha na granicy klatki piersiowej. Jest to to samo miejsce, które po operacji najbardziej boli. Aby wprowadzić zbiornik pod skórę musi być wydłużona rana operacyjna, wytworzony kanał w tkance podskórnej oraz miejsce na sam port. Wszystko to powoduje, że po operacji jest ta okolica najbardziej bolesna. Jedna ze ścian portu (ta skierowana do skóry) ma budowę, która pozwala na jej bezpieczne nakłuwanie igłą (też specjalną, która nie uszkadza tej ściany).

 


Regulacja wypełnienia opaski żołądkowej

Działanie opaski regulowanej zakładanej na żołądek wypełnienie portuPrzez tę igłę ze strzykawki podaje się płyn – najczęściej jest to jałowa sól fizjologiczna (0,9% roztwór NaCl). Podanie płynu powoduje dopełnienie opaski, co z kolei zwęża jej światło opaski. Odciągnięcie płynu z opaski opróżnia ją, co poszerza światło połączenia między zbiornikami żołądkowymi.

Uzupełnienie opaski dokonuje się w trakcie badania pod aparatem RTG. Wymagane jest połknięcia niewielkiej ilości kontrastu, który „udaje” pokarm przyjmowany przez pacjenta (zwykłe jedzenie nie byłoby widoczne w RTG). Przechodzenie kontrastu pozwala na dokładne prześledzenie drogi, jaką musi pokonać pokarm. Na monitorze widać, gdzie jest przewężenie spowodowane opaską i jak szybko przechodzi przez to miejsce kontrast. Gdy światło opaski jest wąskie – kontrast zatrzyma się powyżej przeszkody i dalej będzie przechodził jedynie cienkim strumyczkiem. Gdy opaska jest za bardzo wypełniona i otwór jest za wąski – kontrast może nie przechodzić przez opaskę („stop kontrastu”) lub też strumyk jest niezwykle wąski i powolny. W tej sytuacji płyn z opaski musi być częściowo usunięty. Gdy to się stanie pacjent poczuje ulgę: wreszcie może połykać pokarm, nie ma uczucia zalegania, nudności i wymiotów. Są też sytuacja odwrotne: po połknięciu kontrastu w RTG nie widać miejsca zwężenia a przepływ przez żołądek jest niczym nie hamowany. Wniosek jest wtedy jeden: otwór w opasce jest za szerokie i trzeba go zważyć. Aby to osiągnąć należy zwiększyć ilość płyn w opasce („dopełnić opaskę”). Pacjent, który przedtem jadł, jak gdyby nie miał żadnej operacji, po dopełnieniu opaski będzie odczuwać przeszkodę, ale też i zacznie chudnąć.


Dopełnienia opaski – co kilka miesięcy

Kontrolę opaski prowadzi się, co kilka miesięcy, aż ustali się optymalne wypełnienie opaski, przy którym pacjent odczuwa sytość po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu i prawidłowo – z tygodnia na tydzień – chudnie. Zmieniająca się waga pacjenta, jego odczucia mogą powodować, że nie ma jednego, „najlepszego” wypełnienia opaski. Należy ją, co jakiś czas dostosowywać do sytuacji. To, że opaska umożliwia takie zmiany powoduje, że określamy ją, jako „dostosowywalną”.

Film z youtube pokazujący, jak stopień wypełnienia opaski wpływa na przechodzenie pokarmu

 

Ciąża – NIE przez pierwszy rok po operacji

Po operacji odchudzającej zaleca się, aby bezwzgędnie unikać ciąży przez pierwsze 12 – 18 miesięcy. Po okresie stabilizacji nowej, niższej wagi nie jednak żadnych przeciwwskazań do ciąży. Co więcej, niektóre kobiety właśnie po to poddają się operacji, aby zajść w ciążę. Gdy pacjentka jest ciężarna – bez kłopotu można tak poluźnić opaskę, aby odżywienie matki i dziecka przez całą ciążę nie było w niczym zagrożone. Gdy po porodzie matka zakończy karmienie dziecka piersią – bez przeszkód opaskę można znowu wypełnić.

Operacja laparoskopowa – przez „dziurki od klucza”

Opaska zakładana jest laparoskopowo. W czasie tej operacji stopień ingerencji w ciało pacjenta (manipulowanie, cięcie tkanek, ich koagulacja) jest dużo, dużo mniejszy w porównaniu do operacji klasycznych, w których dostęp do wnętrza jamy brzusznej jest poprzez cięcie powłok. Również w porównaniu do innych odchudzających operacji laparoskopowych (np. wyłączenia żołądkowego) w trakcie zakładania opaski mniej wykonuje się niebezpiecznych i uraźnych manewrów. Nie przecina się ścian przewodu pokarmowego a samo preparowanie tkanek jest nie jest tak rozległe. Powoduje to, że laparoskopowe zakładanie opaski jest leczeniem bezpiecznym i praktycznie nie niesie zagrożenia życia. Więcej szczegółów na temat laparoskopii jest w rozdziale poświęconym metodom operacyjnym. Pobyt w szpitalu po operacji laparoskopowej jest krótki (1-2 dniowy). Powrót do wszystkich zajęć domowych i zawodowych jest kilkudniowy.

Zaletą operacji laparoskopowego założenia opaski jest całkowita odwracalność tego zabiegu. W trakcie ponownego zabiegu laparoskopowego opaskę można przeciąć i całkowicie usunąć, przywracając „normalną” pracę żołądka. Oczywiście w tej sytuacji występuje gwałtowny przyrost wagi: efekt jo-jo jest murowany.Regulowana opaska żołądkowa – podsumowanie

Minimalna urazowość

 • najmniej inwazyjna chirurgiczna metoda leczenia otyłości,
 • brak zmian w przebiegu przewodu pokarmowego,
 • brak cięcia i zszywania ścian żołądka czy też jelita grubego,
 • małe nacięcie oraz niewielkie blizny,
 • krótki pobyt w szpitalu, szybsza rekonwalescencja przy mniejszym bólu.

Mniej zagrożeń i skutków ubocznych

 • znacząco niższe ryzyko zgonu w porównaniu z innymi chirurgicznymi metodami leczenia otyłości,
 • niskie ryzyko niedoborów żywieniowych, które jest związane np. z zabiegiem ominięcia żołądkowego,
 • zminimalizowane ryzyko utraty włosów,
 • brak występowania zespołu poposiłkowego.

Możliwość regulacji

 • pozwala na indywidualny stopień restrykcji dla uzyskania idealnego, długotrwałego współczynnika utraty masy ciała,
 • dodatkowe regulacje wykonywane są bez konieczności kolejnych zabiegów operacyjnych,
 • w przypadku ciąży istnieje możliwość dopasowania wielkości ujścia do zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Odwracalność

 • opaska w każdej chwili może zostać usunięta,
 • możliwość przywrócenia żołądkowi pierwotnego kształtu i funkcji.

Efektywna, długotrwała utrata wagi

 • ponad 500 tys. opasek systemu LAP-BAND zostało z powodzeniem użytych na całym świecie,
 • na temat opaski opublikowano 1,300 artykułów medycznych na przestrzeni ostatnich 15 lat.

 

Działanie opaski regulowanej zakładanej na żołądek konsultacje

next