Jak się żyje z opaską?

Przy opasce żołądkowej wskazane jest:

 • ograniczenie posiłków tylko do zdrowej żywności,
 • eliminacja przekąsek i wysokokalorycznych płynów,
 • podjęcie ćwiczeń fizycznych – minimum to 30 minut ćwiczeń 5 razy w tygodniu,
 • współpraca się z personelem medycznym (lekarz, dietetyk, rehabilitant, psycholog),
 • podjęcie osobistej odpowiedzialność za swoją wagę a nie wiara, że opaska rozwiąże problemy.

Okresowa kontrola i uzupełnienie płynu w opasce


Na filmie pokazane, jak stopień wypełnienia opaski wpływa na przechodzenie pokarmu.

 

 

 

 

 

 

 

 


Dlaczego opaska jest dopełniana?

Pierwsze wypełnienie opaski płynem, zwykle po 2 miesiącach, przyciska opaskę do ściany żołądka. Powstaje prawdziwa przeszkoda – wąski kanał. Pacjent odczuwa, że musi ograniczyć objętość posiłków a waga zaczyna spadać. Żołądek u osoby otyłej pokryty jest warstwą tłuszczu. Przy chudnięciu ta otoczka tłuszczowa zaczyna maleć. Gdyby opaskę nie „dociskać” – z czasem ucisk uległby poluźnieniu i leżałaby swobodnie wokół żołądka a połączenie między górnym i dolnym zbiornikiem stałoby się tak szerokie, że pokarm przechodziłby swobodnie. Opaska zatraciłaby swoją funkcję a poniesiony przez pacjenta wysiłek uległby zaprzepaszczeniu: waga natychmiast zaczęłaby rosnąć. Aby tego uniknąć trzeba okresowo kontrolować położenie opaski i stopień jej wypełnienia płynem.


Po co jest port?

Kontakt z wnętrzem wszczepionej opaski jest możliwy poprzez cienką rurkę łączący opaskę ze zbiornikiem umiejscowionym pod skórą (tzw. portem). Port leży zwykle nad łukiem żebrowym po lewej stronie klatki piersiowej, niekiedy nad mostkiem. Zwykle to miejsce jest wyczuwalne przy badaniu dotykiem brzucha na granicy klatki piersiowej. Jest to to samo miejsce, które po operacji najbardziej boli. Aby wprowadzić zbiornik pod skórę musi być wydłużona rana operacyjna, wytworzony kanał w tkance podskórnej oraz miejsce na sam port. Wszystko to powoduje, że po operacji jest ta okolica najbardziej bolesna.

Jedna ze ścian portu (ta skierowana do skóry) ma budowę, która pozwala na jej bezpieczne nakłuwanie igłą (też specjalną, która nie uszkadza tej ściany). Przez tę igłę ze strzykawki podaje się płyn, jałową sól fizjologiczną (0,9% roztwór NaCl). Podanie płynu powoduje dopełnienie opaski, co z kolei zwęża jej światło opaski. Odciągnięcie płynu z opaski opróżnia ją, co poszerza światło połączenia między zbiornikami żołądkowymi.


Jak się dopełnia opaskę?

Uzupełnienie opaski dokonuje się w trakcie badania pod aparatem RTG. Wymagane jest połknięcia niewielkiej ilości kontrastu, który „udaje” pokarm przyjmowany przez pacjenta (zwykłe jedzenie nie byłoby widoczne w RTG). Przechodzenie kontrastu pozwala na dokładne prześledzenie drogi, jaką musi pokonać pokarm. Na monitorze widać, gdzie jest przewężenie spowodowane opaską i jak szybko przechodzi przez to miejsce kontrast. Gdy światło opaski jest wąskie – kontrast zatrzyma się powyżej przeszkody i dalej będzie przechodził jedynie cienkim strumyczkiem. Gdy opaska jest za bardzo wypełniona i otwór jest za wąski – kontrast może nie przechodzić przez opaskę („stop kontrastu”) lub też strumyk jest niezwykle wąski i powolny. W tej sytuacji płyn z opaski musi być częściowo usunięty. Gdy to się stanie pacjent poczuje ulgę: wreszcie może połykać pokarm, nie ma uczucia zalegania, nudności i wymiotów.

Są też sytuacja odwrotne: po połknięciu kontrastu w RTG nie widać miejsca zwężenia a przepływ przez żołądek jest niczym nie hamowany. Wniosek jest wtedy jeden: otwór w opasce jest za szeroki i trzeba go zawęzić. Aby to osiągnąć należy zwiększyć ilość płyn w opasce („dopełnić opaskę”). Pacjent, który przedtem jadł, jak gdyby nie miał żadnej operacji, po dopełnieniu opaski będzie odczuwać przeszkodę i zacznie chudnąć. Kontrolę opaski prowadzi się, co kilka miesięcy, aż ustali się najlepsze wypełnienie opaski, przy którym pacjent odczuwa sytość po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu i prawidłowo – z tygodnia na tydzień – chudnie.

 

 

Zmieniająca się waga pacjenta, jego odczucia mogą powodować, że nie ma jednego, „najlepszego” wypełnienia opaski. Należy ją, co jakiś czas dostosowywać do sytuacji. To, że opaska umożliwia takie zmiany powoduje, że określamy ją, jako „dostosowywalną”.


Kiedy opaska dobrze spełnia swoje zadanie?

 • Spadek wagi ciała w tygodniu 0,5 – 1 kg
 • Uczucie sytości pomiędzy posiłkami
 • Dobrze tolerowane różne typy pokarmu
 • Opaska nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości

Objawy wskazujące, że opaska jest założona za ciasno (wtedy część płynu się usuwa):

 • zgaga (pieczenie za mostkiem)
 • ból w klatce piersiowej
 • nie można jeść stałych pokarmów
 • pacjent źle się czuje.

Objawy wskazujące, że opaska jest założona za luźno (wtedy do opaski trzeba dodać płynu):

 • waga przestała maleć
 • nie ma odczucia ograniczenia przy jedzeniu
 • steki lub kromki chleba są swobodnie zjadane
 • można jeść szybko, prawie bez żucia pokarmów
 • uczucie głodu, jak przed operacją.

Kiedy opaska powinna być dopełniona?

 • nie wcześniej niż 4-8 tygodni po założeniu
 • pierwsze wypełnienie opaski opóźnia się, gdy chudnięcie po zabiegu przebiega zadowalająco, a pacjent ma dobre samopoczucie
 • dalsze dopełnienia zależą od tego, czy opaska jest zbyt luźna lub zbyt ciasna
 • opaska powinna być opróżniona w czasie ciąży, chemioterapii i przy innych ciężkich chorobach (waga wtedy wzrasta)
 • nie dopełniać przed wakacjami i urlopem

uwaga na leki drażniące żołądek

Leki przeciwzapalne (aspiryna lub stale reklamowe w TV leki „p-bólowe”, takie jak: ACENOL FORTE ,CALCIPIRYNA, EFFERALGAN , SOLPADEINE , APAP , PANADOL , VEGANTALGIN , IBUM FORTE , CALPOL, IBUPROM , APAP , CODIPAR , IBUM) mogą powodować podrażnienie żołądka. Leki te należy zawsze używać ostrożnie – ale szczególnie, gdy jest opaska na żołądku.

Niektórzy pacjenci po założeniu opaski w celu utrzymania prawidłowego poziomu homocysteiny wymagali podawania kwasu foliowego i witaminy B12. Gdy homocysteiny jest za dużo zwiększa to zagrożenie serca. Kobiety w ciąży muszą zwracać uwagę na homocysteinę, gdyż jej niedobór zwiększa ryzyko wad rozwojowych kręgosłupa.

Szybka utrata wagi może być przyczyną powstania kamicy pęcherzyka żółciowego. Schorzenie to wymaga usunięcia pęcherzyka żółciowego razem ze złogami.


10 zasad dla chorych z opaską żołądkową

 

10-przykazan

Dziennie tylko 3 posiłki

Pokarm jesz powoli, starannie żując każdy kęs (15-20 razy)

Gdy masz uczycie sytości – koniec z jedzeniem

Nie popijasz w trakcie jedzenia

Żadnych przekąsek pomiędzy posiłkami

Gdy jesz – to tylko pokarm dobrej jakości

Bez pokarmów włóknistych

Dużo pijesz pomiędzy posiłkami

Płyny do picia tylko niskokaloryczne

Codziennie co najmniej 30 minut ćwiczeń

 

 


Chcesz schudnąć: dieta (90% sukcesu) + ćwiczenia (10% sukcesu)

 

zdrowie proporcje

taki jest wkład w odchudzanie: dieta jest 9 razy ważniejsza niż wysiłek fizyczny

 


Dieta po założeniu regulowanej opaski żołądkowej LAP-BAND

 

pdf download

po pobraniu pliku na własny komputer – odczytaj tym programem: Sumatra pdf reader


Po operacji potrzebny Ci będzie specjalny plan żywieniowy. Skonsultuj się ze swoim chirurgiem i/lub dietetykiem, którzy pomogą Ci w przyswojeniu sobie zmian w trybie życia. Bardzo istotne jest, aby od razu po operacji stosować się do zaleceń żywieniowych, tak aby mogła szybko następować regeneracja żołądka. Z reguły proces ten zajmuje około miesiąca, czasami dłużej. Bardzo ważne jest, aby szczególnie w pierwszych miesiącach po operacji nie narażać wytworzonego małego zbiornika żołądka na rozciąganie. Do takiego stanu mogą doprowadzić wymioty, których należy unikać. Zwracanie treści żołądkowej może również zwiększać szansę na ześlizgnięcie się żołądka przez opaskę.


Co jeść – kilka pierwszych dni


Czy tuż po operacji mogę pić i spożywać pokarmy?

Tuż po operacji dozwolone jest okazjonalne popijanie wody małymi łyczkami lub ssanie kostek lodu. Każda większa dawka płynów jest niewskazana. Dobę po operacji możesz spożywać trochę więcej płynów, jednakże w niewielkich ilościach i w odstępach czasu. Oprócz wody możesz pić też inne płyny o odpowiedniej ilości kalorii. Spożywanie zbyt dużej ilości płynów może prowadzić do nudności i wymiotów.

Czy będę odczuwać głód po zastosowaniu opaski LAP-BAND?

System LAP-BAND sprawia, iż pacjent je mniej i czuje się syty za sprawą dwóch czynników: 1) przez redukcję pojemności żołądka, 2) przez wydłużenie okresu przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy. Stosując się do wytycznych żywieniowych oraz przeżuwając pożywienie dokładnie i powoli pacjent nie powinien czuć się głodny. Pamiętajmy, że opaska LAP-BAND jest narzędziem, którego zadaniem jest pomóc nam zmienić nawyki żywieniowe.


Dieta na pierwsze cztery tygodnie po operacji


Co powinno się jeść przez pierwszy miesiąc?

Przez pierwsze cztery tygodnie po operacji rekomendowane są następujące płyny oraz produkty spożywcze:

 • barszcz lub inne niezabielane zupy (bez warzyw czy mięsa),
 • niskotłuszczowy jogurt,
 • odtłuszczone mleko,
 • galaretki,
 • sok owocowy lub kompot.

Z biegiem czasu przejdziesz na bardziej stałe pożywienie, według wskazań chirurga lub/i dietetyka. Należy pamiętać, że przez pierwsze tygodnie ważniejsze jest przyzwyczajenie żołądka do opaski, niż samo tracenie na wadze. Podsumowując, powinnaś/nieneś ściśle stosować się do zaleceń dietetyka.


Kolejne sześć tygodni

W tym okresie można wprowadzić do diety gęstsze zupy, które pomogą żołądkowi przyzwyczaić się do bardziej treściwego pożywienia. Niektóre produkty takie jak chleb, czerwone mięso i ryż mogą wciąż sprawiać problemy, dlatego lepiej spożywać delikatniejsze, lekkostrawne potrawy. Do takich produktów zaliczają się białe mięso oraz ryby. Każdy produkt spożywczy przeżuwaj dokładnie i powoli. Jeśli masz protezę, upewnij się, że jedzenie jest pocięte na wystarczająco małe kawałki. Nie przestrzegając tych wskazówek, narażasz się na wymioty, podrażnienia żołądka lub obrzęki. Jeśli stały pokarm spowoduje nudności i wymioty, wróć do diety płynnej. Z czasem zacznij dodawać gęstsze produkty, aż w końcu wzbogać dietę o pokarm stały. Zawsze pytaj o poradę swojego dietetyka lub lekarza prowadzącego. Wymioty mogą zwiększyć ryzyko ześlizgnięcia się żołądka przez opaskę lub rozciągnięcie małego zbiornika żołądka nad opaską.


Twój plan żywieniowy

Kiedy już przyzwyczaisz swój żołądek do właściwego trawienia pokarmów stałych, będziesz musiał/a zwrócić szczególną uwagę na dietę. Płyny przepływają szybko przez zmniejszony zbiornik żołądka nie zapewniając uczucia sytości. Od teraz unikaj wysokokalorycznych napojów. Pij wodę, rosół, herbatę i czarną kawę bez cukru. Zbyt wiele jedzenia lub duże kęsy mogą zablokować ujście z utworzonego małego zbiornika żołądka. Możesz uniknąć tego problemu przeżuwając każdy kęs powoli oraz połykając jedynie niewielkie porcje. Spożywaj jedynie trzy posiłki dziennie bogate w wystarczającą ilość składników odżywczych. Twój lekarz może również zalecić Ci spożywanie przekąsek owocowych. Należy pamiętać, że zdrowy posiłek składa się z owoców, warzyw, mięsa, chleba oraz produktów mlecznych.


Po jaki rodzaj artykułów spożywczych mogę sięgać?

Przedstawiony poniżej przewodnik żywieniowy pomoże Ci skomponować zdrowe i dobre posiłki. Będą one zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych z ograniczoną ilością cukru i tłuszczu. Skonsultuj wybór produktów spożywczych z Twoim dietetykiem lub chirurgiem.

1. Jedna do dwóch porcji świeżych owoców dziennie, dwie do trzech porcji świeżych warzyw dziennie.
2. Pieczywo i zboża

 • jedna mała porcja płatków kukurydzianych na śniadanie,
 • jedna do dwóch kromek pełnoziarnistego chleba każdego dnia.

3. Mięso, ryby, drób, jajka

 • 30g do 60g mięsa, ryb, drobiu lub jedno jajko każdego dnia (usuwaj tłuste partie z mięsa, usuwaj skórę z drobiu. Przyrządzaj mięso przy pomocy małej ilości tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem jest grillowanie, gotowanie na parze, przyrządzanie potraw w mikrofalówce lub gotowanie).

4. Produkty mleczne

 • mleko i jogurty zawierają dużo kalorii, jednakże stanowią źródło wapnia, przez co należą do produktów zdrowych i ważnych. Dlatego dziennie należy spożywać do 480ml odtłuszczonego mleka lub niskotłuszczowego jogurtu oraz 30g sera.

5. Tłuszcze

 • ogranicz spożycie tłuszczów do trzech lub czterech łyżeczek margaryny, masła lub oleju dziennie.

6. Napoje

 • pij tyle niskokalorycznych napojów, ile potrzebujesz (jednak nie podczas posiłków),
 • dozwolone napoje to: herbata lub czarna kawa z niskokalorycznym słodzikiem, woda, niegazowane napoje zawierające mało kalorii, bulion.

Jakich produktów powinno się wystrzegać?

Powinno się przede wszystkim unikać produktów, które zawierają zbyt dużo kalorii, a za mało składników odżywczych. Do takich produktów zaliczamy artykuły spożywcze, które zawierają dużo cukru: wysokokaloryczne napoje, syropy, ciastka, słodycze, dżem, marmoladę i miód. Drugim typem artykułów spożywczych, których powinniśmy się wystrzegać są produkty wysokotłuszczowe, takie jak: czekolada, naleśniki, czipsy i inne wyroby cukiernicze. Napoje gazowane mogą niekorzystnie przyczyniać się do powiększenia się zbiornika żołądka, dlatego lepiej ich unikać.


Co z alkoholem?

Alkohol jest kaloryczny, jak również wypłukuje z organizmu witaminy. Okazjonalny kieliszek wina lub innego napoju alkoholowego nie powinien zaszkodzić.


Jak mam postępować jedząc poza domem?

Zamawiaj tylko małe porcje, na przykład przystawki. Jedz wolno. Nie śpiesz się, kończ konsumować wtedy, kiedy robią to inni. Odpowiadając na zaproszenie wspomnij gospodarzom z wyprzedzeniem, że nie możesz spożywać dużych posiłków.


Czy jedząc z umiarem mogę spożywać wszystko?

Kiedy Twój żołądek odzyska formę po operacji, będziesz mógł/a spożywać większość produktów spożywczych, które nie będą powodować dyskomfortu. Jednak ze względu na to, iż możesz spożywać tylko małe ilości pokarmów, ważnym będzie skupiać się na tych produktach, które dostarczą Ci najwięcej wartościowych składników odżywczych. Odpowiednią dietę zalecą Ci chirurg i dietetyk. Jeśli spożywałaś/eś do tej pory dużo produktów zawierających cukier i tłuszcz, czy też piłaś/eś napoje wysokokaloryczne, system LAP-BAND może działać nieefektywnie.


Czy będę cierpieć na zaparcia?

Po przejściu zabiegu może nastąpić ograniczenie objętości wypróżnień, co jest zjawiskiem naturalnym, gdyż po zmniejszeniu spożycia, dostarczamy organizmowi mniej błonnika. Jednak zaparcia nie powinny generować większych problemów. W przypadku pojawienia się dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Może Ci zasugerować stosowanie lekkich środków przeczyszczających oraz picie dużej ilości wody. Zapotrzebowanie na spożycie wody może się wahać od 6 do 8 szklanek dziennie. Teraz, kiedy już korzystasz z pomocy systemu LAP-BAND, powinnaś/nieneś być gotowa/y do przejęcia kontroli nad otyłością i nowym stylem życia. Aby opaska mogła efektywnie spełniać swoja rolę i służyć Ci przez cale życie, niezbędne jest Twoje zaangażowanie. Bardzo istotne jest, abyś postępował/a zgodnie z zaleceniami swojego chirurga i konsekwentnie współpracował/a z zespołem specjalistów. Ich zadaniem jest upewnienie się, że rozumiesz swoje obowiązki w postaci zaadoptowania i utrzymania nowych wzorców żywieniowych i nowego trybu życia.


 

sd konsultacje

next